Dječji tjedan 1. – 5. listopada 2012.

Autor: Ana Benazić Jurčić, 17. 10. 2012.

U Dječjem smo se tjednu zabavljali i igrali zajedno, učili i družili se.

U ponedjeljak je pedagoginja škole, Ljiljana Matijaš u našoj dvorani svečano «otvorila» Dječji tjedan za sve učenike 1. – 4.r. Mi smo zapljeskali i veselje je počelo.

Svaki je zadatak od pedagogice dobio zadatak da do petka smisli kako će pokazati drugim razredima jedno dječje pravo.

Pedagoginja nam je govorila o djeci u svijetu, posebno u afričkim zemljama koja žive teško i nemaju život kao mi.

Rekla nam je i da moramo zapamtiti da uz prava idu i dužnosti. Ali mi to već znamo!

U utorak su učenici 1. i 2. razreda sa svojim učiteljicama napravili za sve nas voćnu salatu. Teta Đuli im je pomogla i da umute šlag pa je bilo jako fino kad smo poslije marende pojeli i zgodne voćne kupove u našim šalicama. Prvašići i drugaši su bili jako spretni u rezuckanju i učiteljice su ih pohvalile. A oni su rekli da bi i drugi dan tako spremali salatu i da su se baš zabavili. Dobili su veliki pljesak i cijela blagovaonica se tresla od njega!

Zadnji sat smo mi cure odnijele likovne radove 2. i 4. r. – poruke odraslima u Savičentu u izlog kod tete Irene i tamo su ih svi mogli vidjeti cijeli tjedan. Prvašići i trećaši su radove stavili u izloge poli Marija i u staklaru.

U srijedu su učenici 3. i 4.r. sa svojim učiteljicama napravili voćni kolač. Zanimljivo nam je bilo jer nismo uključili ni mikser ni sjeckalicu ni mlinac za orihe. Sve smo radili ručno. Jedni su rezali na sitne komadiće orihe i mendule. Drugi su gulili koru  i ribali jabuke. Neki su mutili bjelanjak, a neki šećer i žuto od jaja. Onda su miješali i miješali na smjene dok nije bilo sve dobro zamiješano. Teta Đuli nam je dala dva pleha i stavili smo peći u pećnicu.

Njam. I taj dan se tresla blagovaonica od pljeska. Svi smo bili zadovoljni.

U četvrtak nam je učiteljica Ana iz engleskog pokazala kako od starih majica izraditi šal i ogrlicu. Jako nam se svidjelo. Svi smo si od rukavića izradili narukvice. Lucia je taj dan nosila ogrlicu oko vrata da je svi mogu vidjeti, a u petak je nosila naša učiteljica. Tako su one bile kratko modeli za ručni rad. Svi ćemo takve ogrlice i šalove izrađivati u ovom polugodištu za akciju Škole za Afriku!

Zadnji sat smo mi četvrtaši drugašima odglumili igrokaz «Zna on unaprijed» o učeniku koji svaki dan kasni u školu. Drugaši su nas naučili igru u kojoj smo zavezanih očiju trebali doći do stolice na drugom kraju dvorane. Samo Katarina je uspjela. Bravo Katarina! Tako smo naučili i osjetili za kratko kako je kad ne vidimo ništa oko sebe. Sada možemo bolje razumjeti koliko je važno biti pažljiv prema slijepim i slabovidnim osobama.

U petak je bila prava fešta. U školu smo došli bez knjiga i nije bilo nastave. Najprije smo u dvorani jedni drugima prikazali dječja prava. Zgodno je bilo jer su drugaši glumili bez riječi i onda smo mi drugi pogodili da je to dječje pravo na igru. A prvašići su nas razveselili pjesmom koja je označila pravo djeteta na školovanje.

Poslije smo gledali izvrstan film Lassie u našoj «kino dvorani». Učiteljice su na platnu prikazale film s kompjutera i bilo je skoro kao u pravom kinu. Film nam se jako svidio. Svi smo navijali za Lassie i njenog malog gospodara. Bio je simpatičan i djed djevojčice jer je pomogao da na kraju svi budu sretni.

Preporučamo vam film!!!

Petaši su nas naučili igru «Prasci» «ku su se navadili z knjige Mate Balote – kako su se igrali pastiri nikada poli nas» . Naši stariji su doma rekli da znaju za to. Sad se i mi moremo igrati s palicami i groticon kad imamo vrimena.

Poslije marende smo se igrali na igralištu. Dečki, naravno nogomet, a mi cure smo vješto preskakale preko vijača i konopa.

Na placi smo crtali kredama u boji svi skupa, s nama je bio učitelj iz talijanskog.

Tako su se svi pomalo uključili da nama, nižim razredima ovaj tjedan bude baš radostan.

Hvala svima. Dajte i drugo lito.

Vijesti o Dječjem tjednu za vas su pripremile cure iz 4.r. (abecednim redom):

Antonela, Katarina, Lucia, Nikolina i Shana Antonia

Dječji tjedan 1. – 5. listopada 2012.

Autor: Ana Benazić Jurčić, 17. 10. 2012.

U Dječjem smo se tjednu zabavljali i igrali zajedno, učili i družili se.

Njam. I taj dan se tresla blagovaonica od pljeska. Svi smo bili zadovoljni.

Preporučamo vam film!!!

Hvala svima. Dajte i drugo lito.

Vijesti o Dječjem tjednu za vas su pripremile cure iz 4.r. (abecednim redom):

Antonela, Katarina, Lucia, Nikolina i Shana Antonia

Prijedlog za izbor predstavnika radnika u SO.pdf
Poziv za skup radnika.pdf

Osnovna škola Svetvinčenat / Svetvinčenat, HR-52342 Svetvinčenat / os-svetvincenat.skole.hr / ured@os-svetvincenat.skole.hr