Povijest

Naša škola je počela raditi u novom prostoru 1974. godine. Mala je, pohađaju je 92 učenika. U školi je zaposleno 30 djelatnika od kojih su mnogi na nepuno radno vrijeme.
OŠ Svetvinčenat karakterizira vrlo lijep okoliš.
Tadašnji ravnatelj Miloš Abramović pokrenuo je akciju sadnje stabala i grmolikog bilja oko škole. Učitelj Dragan Žanić, voditelj likovne i ekološke grupe, bio je glavni pri sadnji u koju su bili uključeni učenici i učitelji. I danas, mnogo godina kasnije, svi se mi brinemo o okolišu škole. Na 6000 kvadratnih metara raste 50 biljnih vrsta, a posađeno je još 300 raznovrsnih sadnica.
Godine 1998. gotovo bez ikakvih materijalnih sredstava napravljen je mali etnopark u kojemu je "niknuo" pravi istarski kažun (poljska kućica koja je služila za sklanjanje od iznenadnog nevremena). U tom parku učitelji često održavaju satove nastave u prirodi.