Dokumenti za prikaz

« Studeni 2018 »

Dan jabuka
Autor: Administrator , 29. 10. 2018.

Ove godine odlučili smo Dan zahvalnosti za plodove zemlje posebno posvetiti JABUCI kraljici voća. Stoga je u četvrtak, 25.10.2018. naša škola bila sva u znaku jabuka: panoi s likovnim radovima, izložba, Jabučne mozgalice, izrada jabučnog octa, miris i okusi kolača od jabuka… Zanimljive Jabučne mozgalice ponuđene su učenicima od trećeg do osmog razreda, učenici su se uključili u rješavanje zadataka na temu jabuka, a najbrži i najuspješniji nagrađeni su jabukama.

Radionica izrade jabučnog octa bila je zanimljivo iskustvo i učenicima i učiteljima. Vrijedne ruke četrdestak učenika od 4. do 8. razreda izribale su i narezale veliku količinu jabuka u pripremljenu bačvu. Recept je jednostavan: jabuke oprati, naribati ili pak natanko narezati, staviti jednu krišku kruha među njih zbog kvaščevih gljivica, preliti vodom toliko da pokrije naribane jabuke te pokriti čistom krpom i ostaviti na sobnoj temperaturi. Potom čekati, čekati, čekati…mjesec, dva dok se ne napravi ocat. Procijediti i spremiti u boce.

U holu škole moglo  se kušati  pet različitih sorti jabuka: Idared, Crveni i Zlatni delišes, Grenny smith i Gala. Bilo nam je jako drago vidjeti kako djeca vole jabuke, a dokaz za to su prazni tanjuri.

Kad nam je stigla popodnevna smjena, u holu škole upriličena je prigodna priredba s pjesmama predmetne nastave, prigodnim recitacijama, igrokazom, poslovicama o jabukama te plakatom o sortama jabuka učenika razredne nastave. Na kraju su podijeljene nagrade najuspješnijim  matematičarima, a šećer na kraju bili su raznovrsni kolači s jabukama koje su ispekle vrijedne mame i bake. Veliko im hvala na tome!