Camera obscura
Autor: Ana Radolović, 28. 10. 2019.

U našoj školi, 21. listopada 2019. održana je vrlo zanimljiva radionica pod nazivom „Camera obscura“ koju su vodili Dalija Dozet i Luka Matić u sklopu projekta Ministarstva kulture, Ruksak (pun) kulture. Na cjelodnevnoj radionici sudjelovalo je 15 učenika naše škole.  Camera obscura je prirodni i optički fenomen koji se javlja kada kroz rupicu zamračenog prostora ulazi svijetlo izvana i projicira izvanjski prostor unutra. Fenomen kao takav preteča je i samoj fotografiji i suvremenom fotografskom aparatu koji radi po sličnom principu. Ova tehnika koristila se stotinama godina prije izuma fotoosjetljivog medija kada je konačno mogla ostati trajno zabilježena, a ponajprije u radu slikara, umjetnika i promatrača zvijezda (Spominje je već Aristotel, a Leonardo da Vinci crta detaljne nacrte njezine konstrukcije). Učenici su eksperimentirali s ekspozicijama i motivima i stvorili niz zanimljivih fotografija Savičente.

Strpljivošću i odabirom motiva, shvaćamo da je fotografija medij promišljanja i osobnog viđenja svijeta oko sebe.

Tekst napisao učitelj N. Šuran